Kapverdy & Kapverďané se stali mou osudovou vášní.

Jsem součástí sedmičlenné česko-kapverdské komponované rodiny a autorkou projektu Kapverdské ostrovy zblízka.

Seznamuji milovníky ostrovů Zeleného mysu s kapverdským prostředím, kulturou, historií, jazykem i mentalitou.

Lucie Delgado Silva

MŮJ PŘÍBĚH

Kapverdy, ostrovy Zeleného mysu a nebo také Šťastné ostrovy – všemi těmito poetickými názvy je označováno souostroví čítající všeho všudy deset ostrovů, jejichž břehy omývá Atlantický oceán a jež se nacházejí jen necelých 500 km od afrického Senegalu.

A jsou to právě Kapverdské ostrovy, které se mi staly druhým domovem.

Na ostrovy Zeleného mysu jsem se dostala vlastně náhodou, přestože pro mne tehdy nepředstavovaly zas až tak velkou neznámou. Na Ústavu románských studií na FF UK v Praze jsem vystudovala Portugalistiku a Italianistiku a již při studiích mne velmi zaujaly reálie bývalých portugalských kolonií.

Vždycky jsem toužila procestovat Brazílii, indické státy Daman, Diu a Goa. Snila jsem o návštěvě Svatého Tomáše a Princova ostrova, Mozambiku či Kapverdských ostrovů

  • Nikdy by mne ani ve snu nenapadlo, že budu v jedné z těchto bývalých portugalských kolonií někdy pracovat, žít nebo snad dokonce mít rodinu…

Život mezi Kapverdskými ostrovy a Českou republikou jsem neplánovala, ale když se ohlédnu, mohu s jistotou říct, že všechno, co se stalo, stalo se proto, aby nasměrovalo mé kroky právě na ostrovy Zeleného mysu.

MOJE CESTA NA KAPVERDY

Vystudovala jsem česko-italské gymnázium a po něm jsem se přihlásila hned na několik oborů, které se studiem jazyků nesouvisely. Na žádný z oborů, které jsem chtěla na vysoké škole studovat, jsem se ale nedostala. Prošla jsem však přijímacím řízením Italianistiky – oboru, na který jsem se hlásila jen jako na „záložní“.

Italianistika se v té době nedala studovat jednooborově a tak bylo třeba připravit se během necelého akademického roku k přijímačkám na druhý obor. Selektivně jsem se rozhodla pro Portugalistiku, ačkoli jsem pomalu ani netušila, kde Portugalsko leží a jak portugalština zní.

Při studijích to byl občas trochu boj, ale mám ráda výzvy.

Vlastně je vyhledávám – zcela záměrně.

Na střední škole jsem nedokázala přednést ani referát před třídou. Nerada telefonuji, natož v cizím jazyce, a nerada tlumočím/překládám. Jsem introvert a kontaktu s lidmi se v zásadě vyhýbám.

Moje práce ale vždycky byla a je jen a jen o kontaktu s lidmi, veřejném přednesu, telefonování a komunikaci v cizím jazyce, tlumočení a překladech.

Není nad to, dokázat překonat své strachy.

Ráda cestuji, poznávám nová prostředí, kulturu, lidi a jejich zvyky. Měla jsem možnost strávit několik měsíců v rodinách v Itálii i Portugalsku, kde jsem nějakou dobu i studovala.

Portugalsko a lusofonní svět – tedy země, kde je oficiálním jazykem portugalština, mě nakonec uchvátily natolik, že jsem zvažovala možnost odstěhovat se z Čech do Lisabonu.

Zároveň jsem si chtěla splnit i svůj velký sen – procestovat  bývalé portugalské kolonie.

  • Na Kapverdy mě to táhlo obzvlášť silně, nevěděla jsem ale proč.

Dokonce i moje diplomová práce byla vzdáleně s Kapverdskými ostrovy spjatá – dílo Nikdo se nedívá portugalského neorealisty jménem José Luís Peixoto, jehož rozborem jsem se v ní zabývala, bylo totiž napsáno právě na Kapverdách.

Další náhoda?

  • Naskytlo se mi několik možností, jak si splnit sny, ale nikdy jsem nedokázala udělat krok kupředu ve správný čas.

A přesně ve chvíli, kdy jsem si to uvědomila, přišla nabídka práce v Portugalsku a na Kapverdách. 

Portugalsko nakonec nevyšlo a ani mě to nepřekvapuje – předurčeny mi byly totiž Kapverdy.

MŮJ ŽIVOT NA KAPVERDÁCH

Život na Kapverdách, obzvlášť na ostrově Boa Vista, kde jsem strávila několik let ve „funkci“ delegátky a průvodkyně, je na první pohled opravdovým rájem na zemi. Ve skutečnosti je ale hodně drsný.

K tomuto zjištění však člověk dospěje až časem…

Na ostrově jsem byla z počátku na všechno sama a vydána napospas místnímu drsnému prostředí. Zažila jsem si spoustu krušných chvil a nesmírně mi chyběla rodina i přátelé.

Zlom přišel v momentě, kdy mé všeobecné zoufalství zaregistroval jeden z kapverdských kolegů, který na ostrovy spadl snad z Marsu.

  • Stal se mi oporou a nejlepším přítelem. Každý večer alespoň zavolal, aby se zeptal, jaký byl den a ujistil se, zda jsem v pořádku.

Často jsme si povídali dlouhé hodiny.

Vyprávěl mi svůj příběh, příběhy svých rodičů, sourozenců a dětí, o životě na Kapverdách a o místních zvycích. Ukázal mi Kapverdské ostrovy, jejich obyvatele i jejich často velmi pohnuté příběhy zblízka.

Najednou si ke mně už nikdo nic nedovolil – díky němu jsem získala respekt mezi místními a svůj vnitřní klid.

Byly totiž chvíle, kdy jsem chtěla všechno na minutu zabalit, spálit mosty a odjet zpátky domů. 

NEVYROSTLI JSME NA STEJNÝCH POHÁDKÁCH, ALE...

Uplynulo několik týdnů, měsíců, dokonce i let a z mého nejlepšího přítele se stal můj manžel.

Vždycky mi byl a je velkou oporou a inspirací a to napříč všemi kulturními odlišnostmi, kterých je víc než dost.

Záleží však na úhlu pohledu, ze kterého jsou nazírány a také, jak je s nimi nakládáno.

Za celou tu dobu, co se známe, zažili jsme spolu mnoho více či méně komplikovaných situací.

Řešili dilemata ohledně interkulturního partnerství, barvy pleti, dětí, které má můj muž z předchozího vztahu, i to, jestli nám to za všechny ty „komplikace“ stojí.

  • A došli jsme k závěru, že ano – stojí, a že vám chceme o ostrovech Zeleného mysu a životě jejich obyvatel vyprávět!

V SOUČASNOSTI ŽIJEME V ČECHÁCH...

Máme dvě společné velmi temperamentní a rytmicky nadané děti, které vychováváme s ohledem a úctou k jejich kapverdským kořenům a rodině.

Do České republiky se nám také podařilo relokovat manželovy děti z Kapverdských ostrovů. 

Žijí s námi v Čechách už od roku 2019, mluví velmi dobře česky, vynikají především ve sportovních aktivitách a otevřelo se jim nespočet možností.

Teď už je jen a jen na nich, jak s nimi naloží.

 

A CO MŮJ MUŽ?

  • Prostřednictvím projektu Kapverdské ostrovy zblízka a facebookového profilu Kapverdy & Kapverďané, bychom s vámi rádi sdíleli informace a zajímavosti z prostředí ostrovů Zeleného mysu, ale také postřehy a zkušenosti ze života naší česko-kapverdské komponované rodiny.

Poznejte s námi...