Kapverdské ostrovy patří mezi ostrovy tzv. Makaronézie, tedy Šťastné ostrovy (ze starořečtiny makáron – šťastné; nésoi – ostrovy) a nacházejí se zhruba 500 km vzdušnou čarou od západního pobřeží kontinentální Afriky na úrovni Senegalu.
Kapverdských ostrovů je celkem 10 (jako hvězd na kapverdské vlajce) a dělí se na 2 skupiny:
Pro pobytovou turistiku jsou vhodné zatím návětrné ostrovy Sal a Boa Vista, které mají plochý reliéf (jakákoli vyvýšenina je spíše výjimkou) a nádherné písečné pláže, jež jsou tvořeny převážně pískem navátým z kontinentální Afriky – až z daleké Sahary.
Obrovský potenciál do budoucna má pro pobytovou turistiku také jižněji položený ostrov Maio, který se reliéfem podobá výše zmíněným ostrovům Sal a Boa Vista.
Maio však patří mezi ostrovy závětrné a jeho klima je mnohem teplejší a pro cestovní ruch příhodnější. Chybí ale dostatečně vybudovaná infrastruktura, která ostrov brzdí v dalším rozvoji.
Zda si pro pobytovou dovolenou vybrat ostrov Sal či ostrov Boa Vista, to se dozvíte v eBooku ZDARMA:
DOVOLENÁ NA KAPVERDÁCH aneb 12+1 odpověď na vaše nejčastější otázky.
Pokud bych si měla vybrat já, zda Sal a nebo Boa Vista, tak za mě jednoznačně Boa Vista! Protože tam jsem nechala kus své duše i srdce, tam jsem si sáhla na dno, ale zároveň jsem tam prožila i ty nejkrásněší okamžiky svého dosavadního života.
Někdo jezdí za duchovnem do Indie, mě si našlo na ostrově Boa Vista.
Ale každý máme tu svou Indii někde jinde…
Kdysi jste se mohli zaletět podívat na ostrovy Santo Antão, São Vicente, São Nicolau, Santiago a Fogo v rámci jednodenních fakultativních výletů. Letadlo, kterými byly přímé přelety mezi jednotlivými ostrovy zajišťovány, je ale až do odvolání mimo provoz.
Abyste mohli navštívit i ostatní (tolik nezprofanované) ostrovy s lokálními aerolinkami společností Cabo Verde Airlines, na návštěvu Kapverdských ostrovů je třeba si vyhradit mnohem více času a také finančních prostředků.
Pokud se ale rozhodnete pro návštěvu ostrovů Zeleného mysu bez cestovky a po vlastní ose s itinerářem na míru, nebudete litovat!
Ostrovy Satnto Antão, São Vicente, São Nicolau, Santiago a Fogo jsou jedinečné!
Ostrov Santo Antão je považován za nejkrásnější a nejzelenější z Kapverdských ostrovů. Najdete zde vysoké hory vzniklé sopečnou činností, vyhaslé vulkány, potoky, říčky a 1000 a jedno políčko.
Na ostrově Santo Antão se žije především ze zemědělské produkce a z rybolovu. Místní pěstují především cukrovou třtinu, ze které pálí tolik proslulý grogue (čtěte grog, tedy kapverdský třtinový rum); kukuřici – hlavní ingredienci národního pokrmu zvaného cachupa (čtěte kačupa); luštěniny všeho druhu; brambory; cibuli; tykve; tabák aj.
Všude samý banánovník, mangovník, papája… a vánoční hvězdy, které dorůstají závratných výšek.
Na ostrov Santo Antão se jezdí hlavně za ekoturismem a vysokohorskou turistikou – na treky.
Bezpečných pláží je zde pomálu, ale to vůbec nevadí – ostrov má jiné přednosti.
Posuďte sami:
Ostrov São Vicente se nachází západně od ostrova Santo Antão, jeho hlavním městem je Mindelo – největší přístav v Atlantickém oceánu na severní polokouli, který vznikl přírodní cestou – propadem sopečného kráteru.
Mindelo svou koloniální architekturou připomíná evropské město se vším všudy. Je kosmopolitní a najdete zde úplně všechno (obchody, školy, školky, univerzitu, nemocnice – státní i soukromé kliniky, kulturní centra a muzea, bary, restaurace i krásné pláže).
Co v Mindelu však nenajdete, to jsou velké hotelové komplexy s all-inclusive a tedy ani pracovní příležitosti. Za těmi se místní stěhují na ostrovy Sal a Boa Vista, kde rychle se rozvíjející cestovní ruch skýtá mnoho pracovních míst.
Ve vnitrozemí ostrova São Vicente se také nacházejí kopce a hory, jako např. Monte Verde (tedy Zelená hora), kde mají mnozí místní svá políčka a pěstují si vlastní zeleninu, aby měli na přilepšenou.
Z Monte Verde jsou také nádherné výhledy na všechny strany, ovšem pohled na přístav a samotné Mindelo je dech beroucí!
Pokud bych si mohla vybrat jeden z Kapverdských ostrovů pro pohodlný život, byl by to právě ostrov São Vicente:
São Nicolau je další ostrov, který určitě stojí za návštěvu. Je to vpodstatě taková miniatura ostrova Santo Antão. A i když mám ostrov Santo Antão hluboko v srdci, musím říct, že São Nicolau mě uhranulo svým kouzlem snad ještě víc.
I tady místní žijí především ze zemědělství a z rybolovu. Žádné hotelové komplexy na ostrově nenajdete, za to příroda je tu rozmanitá a bohatá především na endemickou flóru.
Ostrov Fogo je opravdovým unikátem! Nachází se zde přírodní park a doposud činná sopka, jejíž poslední erupce proběhla v roce 2014. Láva s sebou tehdy brala vše a ničila, co jí přišlo do cesty. Obyvatelé vesniček Portela a Bangaeira v kráteru Chã das Caldeiras přišli o všechno…
Po ničivé erupci ale obyvatelé kráteru poměrně rychle povstali z popela jako bájný Fénix. Zrekonstruovali své domovy, hospodářství i penziónky a restaurace a opět vítají cestovatele s otevřenou náručí a srdcem na dlani.
Ostrov Fogo je známý, kromě možnosti návštěvy sopečného kráteru a výšlapu na nejvyšší vrchol Kapverdských ostrovů Pico Novo, resp. Pico do Fogo (2 829 m n. m.), také produkcí vína značky Chã (popř. Manecon) a pěstováním kávy.
Pláže ostrova Fogo jsou černo-černé a vody Atlantiku omývající jeho břehy jsou divoké a plné nebezpečných spodních proudů – proto ani na ostrově Fogo nenajdete velké hotelové komplexy. I sem se jezdí hlavně za přírodními krásami – endemickou faunou a flórou, a horskými výšlapy.
Ostrov Brava dostal jméno podle své bujné vegetace. Brava totiž v portugalštině i kreolštině znamená divoká. Ostrov je velice úrodný, jelikož je poměrně hornatý, vlhký a pokryt sopečným popelem a ne nadarmo se o něm říká, že je zahradou Kapverdských ostrovů.
Endemická flóra je na ostrově opravdu rozmanitá a tak je ostrov označován také jako ostrov květin.
Poslední z ostrovů, které je záhodno navštívit, je ostrov Santiago. Ostrov, kde se nachází hlavní město Kapverdských ostrovů – Praia (v češtině Pláž) – administrativní centrum státu, sídlo prezidenta, parlamentu a dalších institucí.
I přes veškerou administrativu a úřadování se na ostrově Santiago žije především ze zemědělské produkce, rybolovu, potravinářského průmyslu, obchodu a cestovního ruchu – ostrov je údajně třetím nejnavštěvovanějším z hlediska turismu.
Aby také ne – však to bylo právě tady, na ostrově Santiago, kde se kdysi začala psát historie Kapverdských ostrovů. Tady začalo po roce 1462 jejich osidlování…